A ma bemutatott evangéliumi részlet ellentmondani látszik a modern szociológia és kriminológia tanításának. A jézusi gondolat ugyanis az, hogy minden bűn az ember szívéből származik és nem a külső körülmények vagy a neveltetés eredménye. A helyzet az, hogy azt a szemléletet, melyet korunk több társadalomtudósa képvisel, mi szerint a bűnözés nem egyéni, hanem közösségi jelenség, nem kívánom vitatni. Az egyház is beszél ún. strukturális bűnökről.

Mi a strukturális bűn?

Vannak a világban olyan szerkezetek, olyan intézményrendszerek, azaz struktúrák, amelyek önmagukban igazságtalanok és bűnösek, mivel nem harmonizálnak sem a természetjoggal sem az isteni törvényekkel. Tudom, ez így elég elvont meghatározás, de aki dolgozott már világcégeknél, az jól tudja, hogy mire gondolok. Aki élt diktatúrában, az is tudja, hogy milyen szervezeti struktúrák vannak, amelyek eredendően bűnösek. De Jézus nem ezekről beszélt.

Forrás: Michael Gaida képe a Pixabay -ről.

Jézus komolyabban vesz bennünket!

Jézus mai kijelentése azt mondja, hogy minden ember személy szerint felelős azért, amit mond és tesz. Azt is mondja, hogy ne külsőségekben legyünk tiszták, hanem a szívünkben. Jézus is tudja, hogy vannak rettentő nehéz erkölcsi döntések. De bízik az emberben. Tudja, hogy minden helyzetben képes a jó mellett dönteni és állást foglalni. De hogyan?

A kegyelem mindig megadatik

Az egyház tanítása szerint, mindig mindenki megkapja a kegyelmet a jó döntéshez. A baj csak az, hogy nem hisszük el, hogy ez így van. Féltjük az életünket, a javainkat, a családunkat. Gyakran azonban csak a kényelmünket nem akarjuk föladni.

A mai evangélium üzenete pozitív megfogalmazásban az lehet, hogy élhetsz bűntelenül, ha ápolod a még és már tiszta szívedet. Megteszed?

Íme, a mai evangélium!

Jézus egy alkalommal ismét magához hívta a népet, és így tanította őket:

„Hallgassatok rám mindnyájan, és jól értsétek meg! Nem az szennyezi be az embert, ami kívülről jut az emberbe; hanem ami az emberből származik, az szennyezi be őt.”

Amikor Jézus a népsokaság elől bement a házba, tanítványai megkérdezték tőle, mi a példabeszéd értelme. Ezt felelte: „Hát még ti sem értitek? Nem tudjátok, hogy amit megeszik az ember, az nem szennyezheti be, mert nem a szívébe jut, hanem a gyomrába, és a félreeső helyre kerül?” Ezzel tisztának mondott minden ételt.

Aztán így folytatta: „Ami az emberből ered, az teszi tisztátalanná az embert. Mert belülről, az ember szívéből származik minden gonosz gondolat, paráznaság, lopás, gyilkosság, házasságtörés, kapzsiság, rosszindulat, csalás, kicsapongás, irigység, káromlás, kevélység, léhaság. Ez a sok rossz mind belülről származik, és ez teszi tisztátalanná az embert.”

Mk 7,14-23